Pre psa nie je zima najlahodnejším obdobím. Hoci mnoho štvornohých miláčikov zbožňuje bláznenie sa v snehu, treba pamätať aj na jeho bezpečnosť a zdravie. Psy žijúce v bytoch totiž nie sú odolné voči mrazom, hoci majú na sebe kožuch. Ten ich nechráni s takou intenzitou ako voľne žijúce zvieratá. A treba na to pamätať!
Strihanie v zime psovi prospeje
Hoci sa to na prvý pohľad zdá ako paradox, strihať psíka aj počas zimy, no pre neho to je najlepšie. Dôvod? Psy, ktoré žijú celoročne v bytoch, nemajú dostatočne hrubú srsť, aby ich ochránila pred mrazmi. Eva Matejčíková zo salónu pre psov NIN vysvetľuje: „V bytoch je približne 22 a viac stupňov Celzia. To je teplota, na ktorú je pes aj počas zimy pripravený. Nedá sa preto spoliehať, že ho srsť pred nízkymi teplotami dostatočne ochráni. V domácich podmienkach tak nikdy nezhrubne.“ Vhodné je preto psíka ostrihať a na prechádzky obliecť. Týmto spôsobom uchránite jeho zdravie. Týka sa to vždy len psov chovaných v interiéri.
Stop snehovým guliam na srsti
Eva Matejčíková upozorňuje, že strihaním srsti aj počas zimy sa zabráni tomu, aby sa zo snehu robili na srsti známe snehové guľôčky, chlpy sa uzlili, nasávali vlhkosť, čím psa neprimeranie chladia. Skrátenie srsti eliminuje tento problém a je chlpáča možné aj ľahšie obliecť. Čo sa týka krátkosrstých plemien, aj tu je vhodná úprava s ohľadom na pĺznutie. Do značnej miery ho eliminuje.
Zásady správneho obliekania a aklimatizácie
Pred zimnou prechádzkou nechajte psa aklimatizovať sa. Neškodí im ani tak studený vzduch, ako náhle zmeny teploty. Vždy je dobré, počkať pár minút vo vchode alebo predsieni, kde je teplota vzduchu nižšia. Potom psa obliecť a vyjsť do mrazov. Po návrate psíka hneď vyzlečte, nedovoľte, aby v oblečení trávil čas v interiéri. Týmto opatrením zabránite mnohým ochoreniam.
Nezabudnite na ochranu labiek
Vychádzka po premrznutej zemi nie je pre psíka najbezpečnejšia. Najhorším nepriateľom je všadeprítomná soľ, ktorá mu doslova rozožiera pokožku. V kombinácii s ostrými kamienkami a črepinami ľadu to môže skončiť bolestivými zápalmi aj škaredými poraneniami. Eva Matejčíková preto odporúča nosenie topánočiek, ktoré však nemusí pes dobre znášať. V takom prípade je základom aplikovať špeciálne mastičky, v krajnom prípade sa dá použiť aj vazelina, či indulona. Vytvoria jemný film, ktorý bráni prenikaniu soli na citlivé oblasti. Po návrate z prechádzky je vhodné psíkovi labky umyť a ošetriť upokojujúcim balzamom. Vďaka tomu prežije psík zimu bez bolesti, zdravotných rizík a pohyb bude mať stále rovnako rád.