Zdravý chrup je pre psov rovnako dôležitý ako pre ľudí. Zuby pomáhajú psíkovi dostatočne rozhrýzť potravu, ktorú potrebuje pre svoj správny vývin. Ak nie je v poriadku chrup, trpí celé telo. Zanedbaná dentálna hygiena totiž vedie ku vzniku zubného kazu, bolesti a zápalu ďasien, v najhoršom prípade až k strate zubov, čím psík veľmi trpí. Preto je potrebné dbať na zubnú hygienu už od šteniatka a zuby psovi pravidelne a dôsledne čistiť. Ideálne aspoň 2x do týždňa. Tým predchádzame tvorbe zubného kameňa. Čo je príčinou vzniku zubného kameňa a ako ho môžeme odstrániť, ak sa objaví?
ČO JE ZUBNÝ KAMEŇ A PREČO VZNIKÁ
Podobne ako u ľudí, aj u psov sú za vznik zubného kameňa zodpovedné baktérie v ústnej dutine. Tie, spoločne so slinami a zvyškami jedla, vytvárajú na zuboch vrstvu známu ako zubný povlak. Tento sa najviac tvorí na ťažšie dostupných miestach a v medzizubných priestoroch. Preto sa často vyskytuje najmä u plemien menšieho vzrastu, psov s krátkym nufákom a inak postaveným chrupom, kedy sú zuby príliš blízko seba. Nevyhýba sa však ani ostatným plemenám. Ak sa povlak včas neodstráni, pôsobením minerálnych solí zo slín začne tvrdnúť a meniť sa na zubný kameň. Ten vytvára priestor pre usádzanie ďalších baktérií a tvorbu zubného kazu.
Zubný kameň u psa spoznáte jednoducho – ide o šedý až svetlohnedý tvrdý nános v okolí ďasna. Objavuje sa nielen z vonkajšej, ale aj z vnútornej strany zubov a môže spôsobovať zápach z úst. Ak je usadený na ťažšie dostupných miestach, ľahko ho prehliadnete. Preto je lepšie nechať skontrolovať chrup psa odborníkovi.
NEODBORNÉ OŠETRENIE MÔŽE UBLÍŽIŤ
Ak už zubný kameň vznikne, je potrebné ho čím skôr odstrániť. Existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť. Jedným z nich je manuálne odstránenie zubného kameňa s pomocou škrabky. Niektorí majitelia psov si ju kupujú domov s vidinou ušetrených peňazí za zákrok u veterinára. Odstrániť psovi zubný kameň ale vyžaduje istú dávku zručnosti, a ak ju ako laik nemáte, môžete psíkovi skôr ublížiť ako pomôcť. Ide totiž o procedúru, pri ktorej je dôležitá spolupráca psa. Ten musí dokázať sedieť bez pohnutia dlhší čas a vedzte, že je to skôr zázrak ako pravidlo. Máloktorý psík ma takú trpezlivosť. Ďalšou komplikáciou je technika odstraňovania zubného kameňa. Musíte presne vedieť, ako a kde pritlačiť tak, aby ste kameň odstránili a zároveň nepoškodili zubnú sklovinu. Riziko spojené s odstraňovaním zubného kameňa v domácich podmienkach je aj v tom, že škrabka sa do medzizubných priestorov nedostane a tým pádom problém vášho psíka nevyrieši. A to je dostatočný dôvod na to, aby ste tento zákrok nechali radšej na profesionálov.
ODSTRÁNENIE ZUBNÉHO KAMEŇA ULTRAZVUKOVOU KEFKOU
V súčasnosti existuje jednoduchšia a efektívnejšia metóda, ktorá zbaví psíka zubného kameňa rýchlo a bezbolestne. Jedná sa o odstránenie zubného kameňa ultrazvukom. Tento zákrok môžete so svojim psíkom absolvovať priamo u veterinára. Rátajte však s tým, že sa nezaobíde bez celkovej anestézie. Tá má samozrejme svoje riziká a zaťažuje organizumus. Preto špecialisti na dentálnu hygienu psov priniesli na trh šetrnejšiu alternatívu ošetrovania zubného kameňa.
Prevratnou novinkou v starostlivosti o psí chrup je unikátna ultrazvuková kefka. Jej najväčšou výhodou je, že pri používaní nevydáva žiaden rušivý zvuk ani pohyb, ktorý by bol pre psa traumatizujúci. Pracuje na princípe ultrazvukových vĺn, ktoré prenikajú hlboko do ďasien a okamžite rozbíjajú zubný kameň. Tento moderný spôsob odstraňovania zubného kameňa ponúkajú v rámci svojich služieb už aj niektoré psie salóny, napríklad Dog´s beauty & wellness salóne pre psov na Mánesovom námestí 1 v Bratislave – Petržalke. Milý personál sa tu postará nielen o dokonalé čisté zuby vášho psa, ale zabezpečí mu tiež komplexnú starostlivosť od hlavy po labky. A pretože prevencia je najdôležitejšia, radi vám poradia, ako sa o psí chrup správne starať a udržiavať ho čistý a zdravý. Psík sa vám za návštevu tohto salóna isto odvďačí :-)