Výber správnych lyží sa podobá výberu vhodného auta. Aj tu je totiž dôležité hlavne to, aby sa lyžiar cítil pri jazde na lyžiach pohodlne a aby mu lyže vyhovovali aj po technickej stránke. Veď ak ste šofér začiatočník nekúpite si nové Ferrari. Či? Podobne je to pri kúpe lyží. Ak s lyžovaním iba začínate, lyže určené pre profesionálov by vám zážitok z lyžovania skôr zhoršili ako zlepšili.
Na čo sa zamerať pri výbere
Skôr ako budete lyže vyberať, mali by ste čo najobjektívnejšie zhodnotiť svoju lyžiarsku úroveň. Iné sú lyže pre začiatočníkov, iné pre pokročilejších a športových lyžiarov a ešte iné pre expertov. Nejde pritom iba o ich dĺžku či materiály, z ktorých sú vyrobené. Rozdielna je aj ich cena. Platiť zbytočne viac len preto, aby ste mali profesionálne lyže, na ktorých si nakoniec jazdu ani neužijete je hlúposť. Či už ste lyžiar začiatočník alebo expert, výber lyží je aj tak na vás, preto berte do úvahy nielen svoju technickú zdatnosť, ale aj výšku a váhu. Pre ľahších lyžiarov sú vhodnejšie mäkké lyže a naopak, ťažší by mali vyberať lyže s tvrdším jadrom.
Mäkké pre začiatočníkov
Mäkké lyže sa lepšie ovládajú a jednoduchšie sa nimi vyberajú oblúčiky na svahu. Sú preto vhodnejšie pre začiatočníkov, ktorí jazdia opatrnejšie a pri nižších rýchlostiach. Lyže s mäkkým jadrom, najčastejšie dreveným, nie sú vhodné na rýchlu jazdu, pretože nepríjemne kmitajú. Lyže pre začiatočníkov by nemali byť ani príliš dlhé, aby sa dali ľahšie ovládať.
Tvrdšie pre pokročilejších
Pokročilejším lyžiarom zabezpečia lepšiu stabilitu a ovládateľnosť pri jazde v stredne veľkých rýchlostiach lyže s jadrom vystuženým karbónom alebo bazaltom. Dostatočne skúsení lyžiari si môžu užiť agresívnejšiu jazdu aj pri vysokých rýchlostiach na lyžiach s tvrdším jadrom a výstužou s karbónu, bazaltu, titanalu alebo ich kombinácie.
Podľa schopností lyžiara treba vybrať aj správnu dĺžku lyží. Čím sú lyže dlhšie, tým ťažšie sa ovládajú. Ťažké a dlhšie lyže s titanalovým jadrom sú vhodné iba pre toho, kto už dokonale zvládol techniku lyžovania. Môže si vďaka nim vychutnať jazdu aj v maximálnej rýchlosti a nestratiť pritom kontrolu nad lyžami.
A ako vybrať lyže podľa výšky?
Najjednoduchšie je použiť zlaté pravidlo, ktoré hovorí, že lyže by mali štandardne siahať po bradu alebo po nos lyžiara. Aj tu však existujú určité rozdiely vzhľadom na štýl jazdy. Najlepšie je použiť na výber tabuľku, ktorá rozdeľuje lyže nielen podľa výšky ale aj technickej zdatnosti lyžiara.
Akú šírku a typ lyží vybrať podľa terénu a štýlu jazdy
Pre výber vhodného modelu lyží je dôležité aj to, v akom teréne plánujete lyžovať a aký štýl preferujete. Je veľký rozdiel medzi bežkami a lyžami na freestyle.
V zásade platí, že čím sú lyže širšie, tým skôr sa hodia do hlbokého snehu. Široké lyže sa hodia viac pre freeride a freestyle. To však neznamená, že nie sú vhodné na upravené svahy. Naopak, na upravenej zjazdovke disponujú lyže väčšou stabilitou a zároveň umožňujú plynulejšiu jazdu. Dalo by sa povedať, že sú univerzálnejšie. Oproti tomu sú užšie lyže vhodné iba na upravené zjazdovky, pretože sa do hlbšieho snehu ľahko zabárajú.
Pretekárske lyže vyžadujú dokonalé zvládnutie techniky lyžovania. Sú tvrdšie a ťažšie ako rekreačné lyže, ktoré vyhovujú skôr začiatočníkom. Nehodia sa však na celodenné lyžovanie.
Športové lyže si často vyberajú skúsenejší lyžiari, ktorí si ešte netrúfajú na jazdu v neupravenom teréne. Presne naopak sú na tom freeridové lyže. Sú totiž ťažšie a preto sa aj ťažšie ovládajú na upravenej zjazdovke. Dokonale sa však hodia na jazdu v prašane a hlbokom snehu.
Lyže na freestyle preferujú najmä mladší lyžiari, ktorí na nich radi skúšajú rôzne triky a skoky. Vhodnejšie sú do neupraveného terénu, pretože na upravenej zjazdovke držia stopu trochu slabšie.
Ak ste fanúšikom skialpinizmu, mali by ste vedieť, že pri výbere vhodných lyží je potrebné zvoliť vhodnú šírku lyží podľa hĺbky terénu, kde sa chystáte. Lyže na SKIALP však musia byť dostatočne ľahké, aby ste zvládali výstupy do kopca. Nezabudnite ani na zlaté pravidlo pre výstroj. Skialpinistická obuv musí sedieť na nohe dvakrát pevnejšie ako iná. Noha sa totiž oveľa viac pohybuje a tým sa zvyšuje aj možnosť otlakov na prstoch, päte či členku. Aj tu platí pravidlo čím ľahšia, tým lepšia.
FREESTYLE
Ako vybrať lyže pre deti ?
Detské a juniorské lyže je potrebné vyberať najmä podľa výšky a váhy dieťaťa. Ale pokojne nechajte svoje dieťa vybrať si lyže, ktoré sa mu páčia. Ide predsa o to, aby mal váš drobec z lyžovania radosť. Držte sa pri výbere zlatého pravidla, aby dĺžka lyží bola o 10 až 15 cm menšia ako výška dieťaťa. Alebo si pozrite tabuľku.
Jednotlivé typy lyží sa dajú rozdeliť aj podľa technických parametrov, ako je rádius, ktorý je dôležitý pre správne oblúčiky a ovládateľnosť, alebo geometria. Netreba však zabúdať ani na to, ako často zvyknete lyžovať. Ak si nie ste istí, neváhajte si nechať poradiť od skúseného odborníka v predajni. Dobrá rada je predsa nad zlato.
Pozrite si najobľúbenejšie a najpredávanejšie modely detských / juniorských lyží na našom e-shope Slyže.