Opatrovateľka detí alebo au-pair

Rodina

Zuzana Zuzana 10.05.201325745

Opatrovateľka detí alebo au-pair

Postarať sa o dieťa popri zamestnaní nie je jednoduché. Našťastie existujú jasličky, škôlky a školy. Problém nastáva, ak sa dieťa nedostane do škôlky alebo z práce chodíte neskoro. V takomto prípade môžete využiť služby profesionálnej opatrovateľky detí alebo au-pair.

Služby au-pair využívajú hlavne mamičky po materskej dovolenke, keď sa potrebujú vrátiť do práce a pre svoje ratolesti nezoženú vhodné jasličky, škôlku alebo uprednostňujú osobnejší prístup milej opatrovateľky. Navyše si môžu najať opatrovateľku, ktorá rozpráva jedným zo svetových jazykov a tak deti učiť odmala napr. angličtinu. Za príplatok a po vzájomnej dohode vám môžu pomôcť aj s domácnosťou, či deťom navariť.

Vo svete nie je využívanie služieb au-pair ničím novým. Túto neľahkú profesiu robia hlavne mladé študentky popri škole, ktoré sa často rozhodnú ísť pracovať do zahraničia a zdokonaliť ss v cudzom jazyku. Mnohokrát to, ale nie je veľká výhra. Musia byť naozaj silné osobnosti, aby zvládli byť v cudzej krajine a prijímať kritiku, nenechať sa zneužívať na neplatené upratovanie alebo zvládať stresujúce prostredie, často v neľahkých podmienkach. V každom prípade je to celoživotný zážitok.

Túto psychicky náročnejšiu prácu sa na Slovensku rozhodlo robiť aj veľa mamičiek na materskej dovolenke, ktoré si takto môžu privyrobiť, ale aj staršie ženy, ktoré už svoje deti vychovali. Ak sa rozhodnete pre túto profesiu myslite na to, že odpracované roky sa vám nebudú započítavať, iba ak by ste túto profesiu robili na živnosť.

Hodinové sadzby za opatrovanie detí sa pohybujú podľa okresu od 3 do 10 eur. V Bratislave sa napr. celomesačné stráženie pohybuje rozmedzí od 330 do 550 euro, čo je v porovnaní so škôlkou o niečo drahšie. Rozdiel je v tom, že opatrovateľka má na vaše dieťa čas a môže sa mu naplno venovať. Mnohé opatrovateľky majú na starosti viac detí, takže vaše dieťa bude mať spoločnosť detí v jeho veku.

Tip: Pri výbere opatrovateľky si nezabudnite preveriť jej referencie a predchádzajúce skúsenosti. Predstavte ju deťom a sledujte, či sa im páči. Musíte si s ňou sadnúť nie len vy, ale aj deti.

Ako je to na Slovensku v praxi, sme sa opýtali pani Andrey Štefaníčkovej, ktorá sa opatrovaniu detí venuje už osem rokov:

Ako ste začínali?

"Na začiatku som chodila do rodín a na základe odporúčaní som získavala ďalšie skúsenosti. Pracovala som aj v Rakúsku, kde boli veľmi dobré podmienky. Možno sa tam aj raz vrátim, ale už nie pracovne. Dnes opatrujem deti v našom rodinnom dome. Starám sa o menšie deti, ktoré pripravujem do škôlky. Pomáham ich odplienkovať a oddudlíkovať, naučím ich samé jesť a obliecť sa.“

Ako prebieha váš pracovný deň?

"V práci som od rána. Starám sa o tri až štyri detí od jedného roka do troch. Starostlivosť o ne začína, hneď ako ich mamičky prinesú. Spievame si, hovoríme básničky, kreslíme a potom ideme von na malú prechádzku po okolí alebo len na záhradu. Potom si dáme obed. Jedlo pripravujem individuálne alebo mi ho mamičky prinesú. Po obede, od pol jednej do pol tretej, si deti dajú malú siestu. Keď sa zobudia ideme von alebo sa hráme. Záleží aj na ročnom období. A na konci dňa idú spokojné detičky domov."

Čo podľa vás musí mať au-pair?

"Dôležité sú skúsenosti a oplatí sa investovať do certifikátu, ktorý trvá približne mesiac. Musí byť zodpovedná a vytrvalá, mať dobrý psychický stav a byť silná osobnosť, ktorá sa dokáže vyrovnať s kritikou a stáť si za svojím názorom. Nie je to ľahká práca. Musíte byť stále v strehu, vedieť ako deti zabaviť, čo majú rady, čo jedia, ... . Oddýchnete si, až keď deti zaspia alebo sú v škole.“

Ako dať o sebe vedieť?

„Dobré je si dať inzerát, kde ukážete vaše predchádzajúce skúsenosti, referencie a priateľský prístup. Môžete si v ňom stanoviť pravidlá a podmienky. Takéto služby ponúkajú rôzne stránky, na mnohých si za inzerát musíte platiť.“

Na zariadim.sk môžete mať svoj profil a referencie zadarmo. Zákazníci vás môžu kontaktovať mailom a vy môžete reagovať na zákazky.

Pozrieť si môžete aj našu kategóriu: starostlivosť o deti.

Komentáre Disqus.
(5/5) 27 referencií
andrea-aupair

Opatrujem detičky u mňa doma. Pracujem ako súkromná opatrovateľka viac ako 10 rokov. 100%…

Jana Be

1 632

Opatrovanie Romanka

Náš Romanko nastúpil keď mal 10 mesiacov a pre také malé bábo je zložité hľadať…

belianka

1 730

Referencie

Je veľmi ťažké nájsť pre 10.mesačné dieťatko vhodné jasličky, ktoré spĺňajú…

Erika T

1 312

Adika

Dakujeme Adike za starostlivost o Jakubka, nasa spokojnost bola maximalna.…

andrea-aupair
5/5 27 hodnotení

Čítajte ďalej

Bezstresová príprava detí do škôlky

Rodina

Bezstresová príprava detí do škôlky


16.03.201525745

MarekRodina

Ako sme našli tie správne jasličky

Rodina

Ako sme našli tie správne jasličky


23.07.201225745

KikaSRodina

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím