Najvhodnejšia doba na rezanie vŕbového prútia je uprostred zimy. Vtedy prútiky neobsahujú miazgu a tak sa dobre ohýbajú a nepraskajú. Takto narezané prútie nás potom počká do jari najlepšie pod snehom , alebo v chladnej, vlhkej a tmavej miestnosti prikryté vlhkou handrou , aby prútiky nezačali pučit. Dobrou radou, ako zistiť, že máme vhodné vŕbové prútie je,že keď si ho omotáme okolo zápästia, nepraskne. Korbáč môžeme upliesť z rôzneho počtu prútikov a v rôznych vzoroch. Najčastejšie sa používa copovitý vzor.
Návod na pletenie korbáča
Ponúkam Vám postup pri pletení tzv. guľatých korbáčov z deviatich prútikov od pána Barina , z Vidče pri Rožnove pod Radhoštěm :
1 ) Vyberieme deväť približne rovnako dlhých a rovnako hrubých prútikov ( min. 1 meter dlhé - upletený korbáč je asi o tretinu kratší ). A navyše jeden prútik na omotanie rukoväti.
2 ) Prútiky si porovnáme od tenkej špičky, pretože keby sme ich narovnávali odspodu, bol by každý inak hrubý a výsledný efekt by nebol taký pekný . V prípade, že majú prúty bočné výhonky, neodrezávame ich pred pletením, ale až po ňom, pretože by pri pletení v miestach rezu praskali.
3 ) Pozdĺžne rozštiepime prútik na omotanie rukoväti a jeden jeho koniec vložíme medzi pripravený zväzok prútikov na palec ďaleko od kraja. Ohneme ho do pravého uhla a začneme omotávať pevne a tesne vedľa seba smerom k špičke . Zvyšný koniec prútika opäť prevlečieme medzi hlavnými prútmi , aby sme tak zabránili rozpleteniu. To čo nám zostane, odrežeme.
4 ) Deväť prútikov si rozdelíme na štyri prútiky vľavo , štyri prútiky vpravo a zostane jeden stredový prútik. Vyberieme čo najrovnejší z nich a budeme ho opletať striedavo prútmi z pravej aj z ľavej strany . Sprava vezmeme spodný prút , obtočíme ho vrchom okolo stredového prúta a ohneme späť doprava . Potom vezmeme ľavý spodný prút , obtočíme ho spodom opäť okolo stredového prúta a ohneme doľava . Každý ohnutý prút dávame hore tak, aby bol nad zostávajúcimi prútmi. Mali by sme to tiež robiť podľa toho, aby sme vedeli, ktorý bude na rade.Tento postup opakujeme dookola tak dlho, kým nám nezostane cca 5 cm prútov . Prútiky musíme poriadne uťahovať, inak nám vznikne rôzne poohýbaný korbáč neželaných tvarov! Na konci celého pletenia zviažeme prútiky špagátom. Týmto sme dokončili telo nášho korbáča.
5 ) Môžeme ho tiež dekorovať. Ozdoba na šibačku sa robí z piatich tenkých prútikov. Prútiky sa zastrčia do rukoväte korbáča zhora (najlepšie zasunúť už pri výrobe rukoväte, pred omotaním prútov). Ak však budeme prútiky vkladať až po upletení korbáča, zrežeme ich konce šikmo tak, aby sa nám lepšie vkladali do rukoväte.
6 ) Pri dekorovaní pokračujeme. Prvý prútik preložíme cez ten nasledujúci doprava. Pootočíme ho a prekladáme ďalší prút cez dva ďalšie prúty. Postupujeme ďalej až do konca dĺžky prútikov. Akonáhle Vám bude zostávať dĺžka cca 5 cm prútikov, ich konce sa opäť zasunú a prepletú do korbáča. Korbáč vyrábame aspoň tri dni pred Veľkou nocou, aby sme ho mohli nechať vyschnúť. A možno preto, aby si poriadne oddýchol a pripravil sa na úlohu, pre ktorú bol vyrobený. Korbáč po vyschnutí spevní svoj tvar a tak sa aj znižuje riziko jeho rozpletenia sa.
Mašľa sa pri výrobe korbáča ešte neviaže. To už je práca vyšibaných žien na veľkonočný pondelok. Počet stužiek na korbáči označuje práve počet žien, ktoré dotyčný šibač so svojím výrobkom navštívil.
Prajeme príjemnú a vydarenú šibačku!
A tu máte výrobu korbáča aj so zvukom :)
Informácie sme čerpali zo stránok www.receptar.net a youtu.be
Dobrého košíkára nájdete tu. Odporúčame pre vás: Vrbovnica, KOSIMEX.
fotky: www.receptar.net, www.i.sme.sk, www.img.topky.sk