Torty a zákusky tento rok nepečiem

Rodina

Zuzana Zuzana 05.11.201211011

Torty a zákusky tento rok nepečiem

Hovorí sa, že Vianoce sú časom pokoja, ale pre mnohé ženy sú spojené s najväčšou aktivitou v roku. Neúnavne upratujú, nakupujú, pečú a varia. Dom sa pod ich pracovitými rukami naplní sviatočnou atmosférou a presýti vôňou čerstvého vianočného pečiva. Práve táto sladká vôňa evokuje v mnohých z nás príchod Vianoc.

November je mesiacom, keď už vo vzduchu cítime prípravy na začínajúce sa sviatky. Prichádza krásne ročné obdobie, ktoré každý týždeň prinesie vôňu nového druhu pečiva a vytvorí doma príjemnú atmosféru, tak rozdielnu od tej, ktorú pre nás vonku prichystala pani Zima. Prenesme sa spolu o tri storočia späť a pozrime sa ako sa pieklo na vianočné sviatky v minulosti.

Tradične sa začínalo piecť už na deň sv. Kataríny, pretože niektoré pečivo muselo byť určitý čas uložené v škatuli, aby sa mohli rozvinúť všetky arómy. Časť pečiva sa tak skonzumovala už počas adventu a preto sa stále dopekali rôzne druhy koláčov a vianočného pečiva, ktorých musel byť počas celých sviatkov dostatok. Dodržiavala sa stará zásada, že treba upiecť čo najviac druhov múčnikov, aby mala rodina hojnosť po celý rok. Gazdinky preto piekli nie len pre rodinu, ale aj pre koledníkov, pastierov, služobníctvo a dokonca aj na prikŕmenie dobytka.

Tri týždne pred Vianocami sa piekli medovníky, zázvorníky, vanilkové rožteky a medvedie labky, aby dostatočne zmäkli. Tradične sa k medovníčkom pridávalo pár kúskov jablka, aby zostali dlhšie mäkké a šťavnaté. Podobne sa ku zázvorníkom pridával krajec chleba. Sladké perníčky spolu s inými sladkými maškrtami poslúžili zároveň aj na výzdobu stromčeka.

Dva týždne pred Štedrým dňom sa piekli koláčiky z lineckého cesta a týždeň pred sa pripravovali marokánky, nepečené druhy, ktoré si vyžadovali zručnosť a jemné ruky: čokoládové a falošné orechy, makronky, marcipánové cukrovinky, nugát, patience, ďalej pečivo z bielkového cesta, polevy a náplne.

Pár dní pred Vianocami sa vypekali anízové pusinky, biskupské chlebíčky, atlové a linecké koláčiky, mandľové koláčiky, ďumbierky, čokoládové a medové pyšteky, florentínky, mandlové pyšteky, maslové a vanilínové rožteky, matyášky, medvedie tľapky, orieškové puserlíky, pomarančové zákusky, rumové pečivo, srňací chrbát, štrúdle, zázvorníky, Albertove keksíky pre starších a chorých členov rodiny. Všetky možné druhy sladkostí ešte dopnili deň pred Štedrým dňom vianočky a na Štedrý deň jablkové záviny alebo štrúdle.

Na pečení sa zúčastňovala celá rodina. V gazdovstvách neboli kuchárske knihy a preto svoje recepty predávali matky svojim dcéram ako prípravu na manželstvo. Tie od malička pomáhali s ich prípravou a tak sa ich praxou naučili. Hovorilo sa, že tá, ktorá nevedela piecť, nech sa radšej ani nevydáva.

Na začiatku 19. storočia sa na vianoce piekli okrúhle kysnuté koláče bez plnky, v okrúhlych hlinených alebo plechových formách, v poriadne vykúrenej peci na chleba. Bolo umením odhadnúť a udržať tú správnu teplotu. Vtedy nemohli otočiť gombíkom a znížiť teplotu pece. Gazdiné používali len tie najlepšie ingrediencie: koláčovú múku, čerstvé vajcia, med (sa používal ako sladidlo, aj keď sa objavil cukor) a rôzne druhy korenín a prísad. Až do konca 19. storočia sa piekli koláče bez plnky. Potom sa začali piecť aj koláče s plnkou: makové, slivkové, lekvárové, bryndzové alebo orechové.

Popri pečení sa museli dodržiavať isté pravidlá a nesmelo sa zabúdať na povery: Ani jeden koláč nesmel spadnúť na zem, inak to znamelo nešťastie na celý budúci rok. Celý plech musel byť zaplnený koláčikmi, inak by uletelo šťastie z domu. Na ničom sa nešetrilo, pretože bohatý stôl zaisťoval prosperitu v budúcom roku.

V mestách bola situácia iná, ľudia si v nich mohli dovoliť prenechať časť práce na mestského cukrára. A tak sa v bohatších a vysoko postavených rodinách sa napiekla len časť vianočných koláčov, zvyšok v podobe krehkého pečiva a drobných cukroviniek sa objednal. Šikovní cukrári už vedeli, čo majú ich zákazníci radi a zároveň im ponúkli sladké novinky z marcipánu alebo čokolády. Takto to funguje v mnohých rodinách aj dnes. Už nie je toľko času na pečenie ako v minulom storočí.

Začiatkom 20. storočia začali zásielkové obchody predávať vianočné pečivo v krásnych kazetách. Našli sa v nich rozličné čokoládové, marcipánové, vanilkové, linecké, orieškové dezerty a vianočné keksíky. Panie z bohatších rodín si mohli takto vybrať z mnohých druhov, ktoré potom zdobili ich sviatočný stôl.

Prvé desaťročie 20. storočia priniesli zmeny v roľníckom prostredí, do ktorého začali prenikať módne vplyvy z mesta. Tak to bolo aj s vianočkou s hrozienkami po prvej svetovej vojne. Objavili sa murované sporáky, do ktorých sa už nezmestili okrúhle plechy. Gazdinky preto začali používať obdĺžnikové a tomu sa prispôsobil aj tvar koláčov. Hrdo ich volali zákuski, no my ich poznáme pod menom mrežovňíki. Na obdĺžnikových plechoch sa piekli veľké rohi, koláče v tvare podkovy a záviny s rôznymi plnkami: makové, lekvárové, tvarohové, kapustové, bryndzové, syrové alebo orechové. Piekli sa na celom území Slovenska a poznáme ich pod rôznymi menami: calta (Z Slov), baba, štedrák, mrváň (Str Slov), kuch, kucheň (Spiš), kračún (V Slov), babka (okolie Košíc).

KračúnPo druhej svetovej vojne sa rozšírilo pečenie nových druhov zákuskov z kuchárskych kníh z medzivojnového obdobia. Mladé gazdinky piekli podomácky viaceré zákusky a sladké pečivo, ktoré pred vojnou ponúkali cukrársky živnostníci. Piekli sa drobné krehké zákusky, vianočné keksíky, koláčiky, medovníky, metrové koláče, biskupské chlebíčky, srňacie chrbáty, rolády, rezy a mnohé ďalšie. V pekárňach naopak kupovali lekvárniky, makovníky, orechovníky, ktoré ocenili hlavne muži (mali do čoho zahryznúť) a rôzne zákusky, ktoré v minulosti piekli ich mamy.

Neskôr na konci 20. storočia sa udomácnil zvyk napiecť 12 až 14 druhov vianočného pečiva. Piekli sa rôzne tvary z lineckého cesta (hviezdičky, srdiečka, stromčeky), ďalej kokosové pusinky, rožteky, mandľové koláčiky, venčeky, marcipánky, marokánky, maslové pečivo, medové labky, orieškové tyčinky, rumové venčeky, vanilínové rožteky a ďalšie. Pripravovali sa nepečené cukrovinky: čokoládové labky, kokosovo orechové guľky alebo šuhajdy. Výber bol naozaj pestrý.

Aj v súčasnosti sa stretneme s domácnosťami, ktorým na sviatočnom stole nechýba pestrá paleta sladkého pečiva. Každá gazdinka má svoje tradičné recepty zdedené po starých mamách, nájdené v kuchárkach alebo na internete. No nájdu sa aj rodiny, ktoré majú menej času na prípravu a prenechávajú časť práce na cukrárne, pekárne alebo na šikovné domáce pekárky. Cukrári a pekári mávajú pred Vianocami rušno a preto si už v októbri, možno aj skôr, stanovujú termíny dokedy prijímajú objednávky. Ale aj napriek uponáhlanosti sveta okolo nás, by sme si mali nájsť čas a zapojiť celú rodinu do tejto voňavej práce. Možno Vás to zdrži a nestihnete napiecť všetky druhy, ale takéto spomienky na čas strávený s rodinou bývajú tie najkrajšie.

Pre tých, ktorí neovládajú tajomstvá pekárskeho umenia alebo nestihnú sami napiecť, prinášame zopár overených kontaktov:

overení dodávatelia: Margita RožkováMarta Dvoranová, Soňa Signerová, Monika Krauszová, Monika Kubačáková

Ak poznáte skvelú gazdinku, ktorá chutne pečie, a s ktorou máte dobrú skúsenosť, pochváľte ju. Pridaním referencie získate voľný kredit, ktorý môžete využiť napríklad na vytvorenie pracovného zadania.                                                                        

 

Chcete mať tento rok chutne napečené? Hľadáte niekoho, kto by Vám upiekol narodeninovú tortu? Napíšte Vaše požiadavky a my Vám nájdeme toho najlepšieho dodávateľa.

                                                                                                                                                                   

Komentáre Disqus.
(5/5) 3 referencií
margita.rozkova

Pečiem torty aj rezy a drobné suché sladké koláčiky aj slané pečivo.

(0/5) 0 referencií
dvoranova

(0/5) 0 referencií
netradicnetorty

(0/5) 0 referencií
krauszova

(5/5) 8 referencií
kubacakova

Hľadáte tortu na výnimočné, ale aj bežné dni? Nemáte čas si napiecť na sviatky alebo rodinné…

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím