Ako vybrať opatrovateľku pre naše dieťa?

Aktivity pre deti:To najlepšie pre vaše dieťa

simonamolcanova 09.12.201319726

Ako vybrať opatrovateľku pre naše dieťa?

V dnešnej uponáhľanej dobe rodičia nestíhajú prácu aj rodinu a je pre nich nesmierne dôležité zveriť deti do správnych rúk v čase zaneprázdnenosti. To však vôbec nie je jednoduché, aj keď na prvý pohľad sa to tak nemusí zdať. Existuje mnoho súkromných jasličiek či škôlok, tie však majú daný pevný čas fungovania a len ťažko sa vám prispôsobia. Čo robiť v prípade, ak musím odcestovať na víkend na konferenciu a dieťa nemôžem vziať so sebou? S kým moje dieťa ostane, keď musím pracovať dlho do noci? V takýchto prípadoch je lepšou 

voľbou óperka. A tu nastupuje na scénu internet, kam vyťukáte slovo OPATROVATEĽKA a už len vyberáte tú správnu. Áno, správna otázka. Ako vyčítam z telefónneho čísla či fotky, že práve táto osoba je pre moju ratolesť tou najlepšou voľbou? Zvoliť si mladú študentku, ktorá má plno energie na hry, alebo uprednostniť staršiu pani so skúsenosťami?  Overená osoba či žena z inzerátu? Alebo dám dieťa do súkromnej škôlky. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov a tiež sme vyspovedali priamo dodávateľov opatrovateľských služieb.

V Nórsku majú príslovie, že dobré deti sa vychovávajú samé. Nespoliehajte sa nato, a doprajte im kvalitnú výchovu aj v čase, keď s nimi nemôžete byť.  Nezabúdajte, že v tomto prípade určite neplatí, čím drahšia tým lepšia. ,,Dôležité je, aby opatrovateľka vnímala túto prácu s dieťaťom ako poslanie, aby ju vykonávala s láskou, úctou a rešpektom, nielen ako rýchly a jednoduchý spôsob privyrobenia si. Spoľahlivosť, zodpovednosť, dôveryhodnosť a otvorená komunikácia sú silnými stránkami dobrej a vhodnej opatrovateľky“ vysvetľuje Mgr. Mariana Jurčišinová z MamaTata s.r.o.

 

Študentka

Je už skôr nutnosťou ako výnimkou, že popri štúdiu na vysokej škole mladí ľudia pracujú. Ak sa vám nebude páčiť prvá slečna, vyberiete si druhú či tretiu. Samozrejme, nie je dobré opatrovateľky striedať. Bude najlepšie, ak si najprv spolu sadnete niekde na kávu a nádejnú opatrovateľku vyspovedáte. Medzi najdôležitejšie informácie patrí, aký má vzťah k deťom a či už má s niečím podobným skúsenosť. Ak nie, nič sa nedeje, všetko je raz po prvý krát. V prípade, že pri slove deti sa slečne ježia všetky chlpy na tele, pekne jej poďakujte, kávičku zaplatte a rýchlo na ňu zabudnite. Mať rád deti je síce dôležité, ale ak sú asociáciou k nim peniaze, ani to nie je osoba ktorú hľadáte. Ako povedal Johann Wolfgang von Goethe: ,,Deti milujú toho, kto ich miluje, a kto nemôže milovať, veľmi málo dosiahne pri výchove.“

  Nezabudnite sa opýtať či fajčí a aký má vzťah k alkoholu. Dôležité je tiež vedieť, aký vzťah má budúca opérka sama  k sebe, v akej rodine žila a či bude popri štúdiu stíhať byť vám kedykoľvek k dispozícii. Milí rodičia, ak sa vám náhodou nezdá veľmi sympatická ale všetky vaše požiadavky spĺňa, skúste ju najprv predstaviť vášmu dieťaťu kým ju odpíšete. Predsa len ono s ňou bude tráviť najviac času. Nerobte však paniku, ak vaše živé striebro začne plakať a za žiadnych okolností nebude chcieť s cudzou tetou ostať. Ak ste vybrali správne, garantujem vám, že len čo zavriete za sebou dvere plač vymení spokojný smiech.

Opýtala som sa pani Obernauerovej z agentúry Happy Kids, akú skúsenosť so študentkami majú oni: ,,V našej agentúre pracujú len študentky a máme s nimi veľmi dobré skúsenosti. Väčšina sú študentky Pedagogickej fakulty, ale nie je to u nás podmienka. Na skúsenostiach s opatrovaním však veľmi záleží. Nikdy by som neprijala niekoho kto nemá skúsenosti, len s argumentom, že má rád deti a má mladšieho súrodenca. Starostlivosť o rodinného príslušníka je celkom iná ako starostlivosť o cudzie dieťa. Taktiež dbám na to, aby opatrovateľky chodili k deťom takého veku, s akým majú skúsenosti, preto sa nestáva, že by som opatrovateľku, ktorá má skúsenosti s deťmi od 3rokov poslala k malému bábätku.“                                                                                                                                 

Staršia pani alias ,,babička“

Ak patríte medzi vnúčatá, ktoré boli rozmaznávané parenými buchtami či haluškami od starej mami, prirodzene budete chcieť niečo podobné pre svoje dieťa. Kľudne ho môžete zveriť svojej mame, svokre alebo dokonca vašej starej mame. Môže sa stať, že z nejakého dôvodu to nebude možné ale stále je tu riešenie nájsť náhradnú babičku. Zhrňme si výhody, ktoré nám starší človek prináša. Veľa toho prežil, má mnoho skúseností a pravdepodobne už pár detí aj odchoval.  Aj tu je potrebné pani podrobne vyspovedať, aby sa nestalo, že vaše zlatíčko zveríte osamotenej a zatrpknutej osobe, ktorá to všetko dokonale maskuje perníkovou chalúpkou.  Starší ľudia vedia byť  veľmi vďační  

a hlavne majú veľa času, ktorý málokedy vedia vyplniť. Vyzdvihla by som pozitívum, že ich kuchárske schopnosti sú väčšinou na väčšej úrovni oproti študentkám.

Mamička na materskej

Dobrou alternatívou môže byť aj mamička na materskej, pretože máte istotu, že skúsenosti s deťmi jednoznačne má. Výhodou je, že vaše dieťa bude v kolektíve a naučí sa ako vychádzať s druhými deťmi.  Nevýhodou, že keď ochorie jeho kamarát môže nakaziť aj vaše dieťa. Predpokladám, že žena s dieťaťom uprednostní, ak jej to vaše dopravíte k nej domov. Čo môže byť aj výhoda, len sa treba určite na jej bývanie  najskôr pozrieť. Ak stráži viac  detí naraz, je otázna organizácia kedy a čo deti jedia, kde sa hrajú a či chodia prípadne aj von. Možno by som vám odporučila uprednostniť matku so starším dieťatkom.

                                                                                

Kolektív detí – súkromná škôlka

Súkromné škôlky sú síce drahšie ako štátne, ale majú pozitívum, že sú vďaka pár eurom navyše časovo flexibilnejšie. Na deti čaká presný denný harmonogram s pestrou stravou, plno hračiek ktoré spĺňajú normy EU, čisté prostredie a možno aj nejaká predškolská príprava. Vyzdvihla by som veľké plus kolektívu, kde sa dieťa naučí komunikovať s inými deťmi, deliť sa o hračky či presadiť si svoje. Aspoň sa naučí ako sa vo svete nestratiť a podľa Márii Kulichovej, vedúcej Detských jaslí, je kolektívna výchova jedna z najdôležitejších foriem výchovy najmä od batolivého veku dieťaťa. Pretože to, čo si deti navzájom odovzdávajú pri vzájomných kontaktoch, im nedokáže dať nikto iný.

Kolektívna výchova je jedna z najdôležitejších foriem výchovy najmä od batolivého veku dieťaťa, lebo to,čo si deti navzájom odovzdávajú pri vzájomných kontaktoch medzi sebou, im nedokáže dať nik iný.

Komentáre Disqus.
(0/5) 0 referencií
MamaTata

(5/5) 4 referencií
HappyKids

Sme opatrovateľsko-doučovateľská agentúra, ktorá na základe vlastných skúseností z praxe dôkladne…

(0/5) 0 referencií
Detske Jasle

Celodenná, poldenná, hodinová starostlivosť o deti do 3 rokov. Zameranie na choroby zažívacieho…

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím