Ako vybrať školákovi krúžok, ktorý ho bude naozaj baviť?

Aktivity pre deti:Starostlivosť o najmenších

Marek 28.08.201421195

Ako vybrať školákovi krúžok, ktorý ho bude naozaj baviť?

Začiatok školského roka je už tradične spojený aj s možnosťou prihlásiť dieťa do záujmových krúžkov. Predstavujú príležitosť pre rozvoj talentov, nové kamarátstva a vlastnú realizáciu. Ako však vybrať dieťaťu krúžok, ktorý ho bude baviť a nebude preň doma roniť horké slzy?

Dieťa netlačte ani nepreťažujte

Medzi hlavné zásady platí poznať kapacity dieťaťa a rovnako, či je nadané viac na umenie, alebo pohyb. V činnostiach, ktoré ho nebavia, nikdy nemôže dosiahnuť adekvátne úspechy. Navyše takýto prístup preťaží jeho psychiku. Rovnako je dôležité zvažovať aj počet krúžkov. Príliš málo času na vlastnú realizáciu spôsobuje stres. „ Obvykle sa vyučuje minimálne 1 lekcia týždenne, po dohode s rodičmi detí v danej skupine aj viackrát. Jazykové kurzy spravidla 2x týždenne,“ hovorí Kvetoslava Drážovská z UniCare centra. Na počty hodín vyučovania sa pýtajte pred zápisom, bývajú individuálne. Je nutné, aby bolo vo fyzických silách dieťaťa všetko stíhať. Preto je pre dieťa vyhodnotiť ako dva krúžky v blízkosti školy, domova, alebo s vyzdvihnutí detí.

Krúžok na skúšku

Pred tým, ako dieťa niekam definitívne prihlásite, zaplatíte, žiadajte možnosť, aby si dieťa krúžok vyskúšalo. „Dieťa si môže ktorýkoľvek kurz nezáväzne vyskúšať a podľa spätnej väzby lektora sa rozhodne. Je dobré podporiť talent dieťaťa, hlavne u detí do 6 rokov odporúčame záujmové aktivity vyberať podľa ich motivácie,“ vysvetľuje Kvetoslava Drážovská z UniCare centra. Nielen dieťa a rodič totiž môžu chcieť navštevovať krúžok, ale práve aj skúsený lektor vie odhadnúť potenciál dieťa, či preň nebude krúžok veľkým sústom.

Peniaze nestratíte

Vnímate, že dieťa má hudobný sluch, ale jeho záujem o hudbu sa ešte len profiluje? Prihlásenie na hudobný nástroj nemusí byť definitívne. „Žiak má možnosť počas školského roka zmeniť nástroj alebo prestúpiť na iný odbor,“ hovorí o praxi lektorka Lenďaková zo SZUŠ QUO VADIS a takáto prax je vo všetkých dobrých umeleckých školách. Hudba v krvi ešte nemusí znamenať, že dieťa si musí na prvý raz vybrať nástroj svojich snov.

Výberové konanie? O mnohom môže napovedať!

Na niektoré krúžky je možné dieťa prihlásiť bez výberového konania, v iných prípadoch sa istý druh prijímacích skúšok, či pohovorov vyžaduje. Netreba sa však stresovať a voliť si cestu ľahšieho odporu. Práve neúspech na prijímacom konaní môže byť pre dieťa menším sklamaním ako neustály zápas s niečím, čo by mu nešlo a v konečnom dôsledku prestalo baviť. „Rodičia zvyčajne majú svoju predstavu o tom, čo by ich dieťa malo mať ako hobby, žiaľ, niekedy skôr chcú stihnúť prostredníctvom svojho dieťaťa to, čo oni sami zameškali. Keďže sa venujeme hlavne športovým a tanečným aktivitám, zvyčajne pomerne skoro prídeme na to, či daná aktivita je pre to ktoré dieťa prínosná, alebo nie. Následne je možné zaradenie dieťaťa je možné zmeniť,“ hovorí na margo výberu Erika Brandnerová z Tanečnej skupiny Halo Halo. Tento princíp neplatí len pri tanečnom, či hudobnom krúžku, ale prakticky všetkých aktivitách na, ktoré môžeme dieťa prihlásiť.

Komentáre Disqus.
(4.8/5) 10 referencií
UniCare

UniCare centrum prináša inovatívne riešenia v oblasti osobného rozvoja detí aj dospelých,…

(0/5) 0 referencií
Quo vadis

Víziou OZ Quo vadis je vytváranie podmienok pre vlastné výchovno-vzdelávacie inštitúcie a zároveň…

(0/5) 0 referencií
Haló Haló

TS Haló Haló vznikol v bratislavskej Petržalke pre 10 rokmi. Jej členmi sú chlapci a dievčatá vo…

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím